Skip to main content

Blog

BEJTO materace

 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zakup mieszkania od dewelopera - o czym należy pamiętać?

Zakup mieszkania to sporych rozmiarów inwestycja, wymagająca odpowiednich przygotowań. Na co zwrócić uwagę, by móc kupić nieruchomość  bez stresu i przykrych niespodzianek? O co zapytać dewelopera i co należy sprawdzić, zanim złożysz swój podpis na stosownej umowie? Z naszym poradnikiem przebieg inwestycji będzie z pewnością znacznie łatwiejszy!

Jak kupić mieszkanie od dewelopera i nie dać się naciąć?

Zakup pierwszego mieszkania – gdzie szukać pomocy?

Zakup mieszkania od dewelopera to gwarancja nabycia nieruchomości, w której nikt do tej pory nie mieszkał. Dzięki temu można zaaranżować ją w dowolny sposób, inwestując wyłącznie w rozwiązania, które odpowiadają naszym preferencjom. Aby jednak móc cieszyć się z własnych czterech kątów bez nerwów i zbędnych emocji, warto jeszcze przed zakupem skorzystać z pomocy profesjonalisty. Taką świadczy często polecany radca prawny od nieruchomości Bogna Szyczewska, której ofertę prześledzisz na proponowanej stronie. Korzystając z niej, możesz sprawdzić każdy rodzaj umowy i stan prawny nieruchomości.

To również realne wsparcie w trakcie planowania kosztów inwestycji oraz doradztwo prawne w zakresie negocjowania warunków umowy, a nawet jej rozwiązania. Warto skorzystać z niego, by zyskać gwarancję spokoju na każdym etapie zakupu mieszkania.

Czy warto sprawdzić umowę deweloperską?

Oczywiście, że tak! Pomimo tego, że każda umowa powinna być zredagowana tak, by chronić prawa obu podpisujących ją stron, nie zawsze jest to regułą, a nieuczciwe praktyki na rynku nieruchomości zdarzają się wyjątkowo często. To właśnie dlatego warto dokładnie przeanalizować umowę przed jej podpisaniem, co pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek w bliższej lub dalszej przyszłości.

Ofertę profesjonalnych usług w tym zakresie znajdziesz na stronie https://www.mecenasbogna.com/sprawdz-umowe-deweloperska, gdzie zapoznasz się również z poszczególnymi etapami takiej współpracy. Ich najważniejszym elementem będzie szczegółowa analiza prawna, zakładająca sprecyzowanie, dodanie i usunięcie oraz wyjaśnienie poszczególnych zapisów umowy tak, by stała się ona w pełni zrozumiała dla potencjalnego inwestora.

Zakup mieszkania od dewelopera - dokumenty, procedury, szczegóły

Co jeszcze sprawdzić przed zakupem mieszkania?

Aby zakup mieszkania zakończył się sukcesem, warto poświęcić nieco czasu na sprawdzenie i analizę kilku niezwykle istotnych zagadnień. Będzie to z pewnością:

  • pozwolenie na budowę, którym powinien dysponować każdy deweloper,
  • wcześniejsze inwestycje, w tym m.in. komfort użytkowania i standard wykończenia wnętrz,
  • źródło finansowania inwestycji, która może być obciążona kredytem, zaciągniętym przez dewelopera.

Przed złożeniem podpisu na dokumencie, potwierdzającym zakup nieruchomości, należy również zorientować się, ile będą wynosiły opłaty administracyjne, do których zalicza się np. czynsz czy fundusz remontowy. Dzięki temu inwestor może oszacować miesięczne koszty utrzymania mieszkania już po jego zakupieniu.

O co zapytać dewelopera?

To kolejna niezwykle istotna kwestia, o której nie należy zapominać podczas zakupu mieszkania. W trakcie rozmowy z deweloperem, warto więc poruszyć tematykę:

  • jakości wykorzystywanych przez niego materiałów wykończeniowych, 
  • terminu „stan deweloperski”, gdyż – jak się okazje – jest on interpretowany różnie, w zależności od dewelopera,
  • umowy rezerwacyjnej – jej poszczególnych zapisów i ewentualnych kosztów odstąpienia od jej podpisania,
  • planowanych inwestycji w miejsca parkingowe, zwłaszcza te ogólnodostępne.

Wybierając mieszkanie, warto również zerknąć do portfolio dewelopera i poświęcić nieco czasu, by sprawdzić, czy przeciwko niemu nie toczą się postępowania sądowe, będące efektem nierozstrzygniętych sporów z klientami.

Sprawdzenie umowy deweloperskiej przy zakupie mieszkania

Odbiór mieszkania – co musisz sprawdzić?

Masz już za sobą wszelkie formalności, a przed sobą już tylko odebranie kluczy do własnego mieszkania. Nie oznacza to jednak, że możesz uśpić swoją czujność. Wprost przeciwnie, na tym etapie warto również pamiętać o kilku niezwykle istotnych kwestiach. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy zastane na miejscu wykończenie odpowiada zapisom umowy.

W dalszej kolejności warto natomiast przyjrzeć się ścianom i podłogom, poszukując ewentualnych krzywizn, pęknięć, zawilgoceń, grzybów i pleśni. Nie bez znaczenia pozostaje również staranność montażu i szczelność okien, która będzie warunkowała komfort życia w pomieszczeniach. Jeśli nie posiadasz odpowiedniej wiedzy w tym zakresie, warto skorzystać z usług profesjonalistów, którzy szybko zauważą niedoskonałości, co umożliwi ich naprawienie, zanim na stałe wprowadzisz się do własnych czterech kątów.  

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Sam skorzystałem z programu dofinansowania na termomodernizacje. Ja postawiłem na wymianę stolarki okiennej i drzwiowej ...
Super wpis i bardzo fajne przykłady. Na pewno skorzystam — w zimie planuję generalny remont ...
Dzięki temu artykułowi zrozumiałam, czym jest rekuperacja i jakie ma zalety. Bardzo mnie zainteresował ten ...
Leokadia 3 miesięcy temu Jak powinna wyglądać kuchnia idealna?
Jeśli kuchnia idealna to na pewno muszą znajdować się tam kamienne blaty! W moim mieszkaniu ...
Nie słyszałem wcześniej o żadnej firmie, która czyściłaby tapicerkę. Zawsze do tej pory radziłem sobie ...